Dieta niełączenia

Dieta niełączenia

Podstawową zasadą w diecie niełączenia jest spożywanie w oddzielnych posiłkach białka i węglowodanów. Dieta niełączenia ponadto narzuca konieczność liczenia dziennej dawki kalorii, które nie powinna przekraczać – 1000, stąd też pochodzi inna nazwa diety – 1000 kalorii. W diecie niełączenia najważniejsza jest konsekwentność oraz wytrwałość, dzięki temu naprawdę można pozbyć się zbędnych kilogramów. Minusem diety jest, to iż można ją stosować samodzielnie najwyżej 3 tygodnie, dłuższe jej stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Twórcą diety jest dr William Hay, zgodnie z jego teorią, żywność należy podzielić na 3 grupy. Pierwszą grupę stanowią pokarmy białkowe m.in. gotowane czerwone mięso, ryby, drób, wędliny, nabiał, w tym mleko i sery (których zawartość procentowa tłuszczu nie przekracza 50%). Grupa ta składa się również z owoców (nie wliczając bananów). Kolejną grupę stanowi grupa węglowodanowa, na którą składa się pieczywo, kasza, ryż, makaron, ziemniaki, owoce suszone, banany, cukry. Ostatnia grupa określana również jest jako grupa neutralna, to warzywa, jogurty, kefiry, sery o ponad 50% zawartości tłuszczu, twarogi, śmietana, orzechy, wędzone w niższych temperaturach mięso oraz ryby.

Składnikami nie pożądanymi w diecie niełączenia są: słodycze, sól, kawa, czaj, ostre potrawy, alkohol, wysokotłuszczowe mięso, wędliny, smażone potrawy. Z kolei jadłospis powinien składać się głównie z chleba razowego, płatków owsianych, kaszy gryczanej, karczochów, owoców, warzyw, kiełek, pestek oraz nasion.

Dieta niełączenia świetnie sprawdza się w przypadku osób cierpiących na nadkwaśność organizmu, nadciśnienie, choroby serca oraz choroby układu krążenia, jak również  przemęczenie. Najważniejszą zaletą tej diety jest jej zróżnicowanie, zawartość witamin oraz minerałów w składnikach pokarmowych. Stosowanie diety wpływa korzystnie na poprawę przemiany materii. Niestety dieta nie jest wskazana dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia z uwagi na jej niskokaloryczność. Osoby korzystające z diety często skarżą się uczucie głodu, co jest trudne do zniesienia.

0 comments on “Dieta niełączeniaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *