Dieta na masę dla sportowców

Dieta na masę dla sportowców

Osoby ćwiczące na siłowni oraz uprawiające sport na świeżym powietrzu, dzielą proces generowania wysportowanej sylwetki na następujące okresy ? masę i redukcję. Budowanie masy mięśniowej stanowi złożony proces składający się z właściwej diety i oczywiście treningu. W artykule zwrócimy uwagę na istotne elementy diety na masę.

 

Co oznacza sformułowanie dieta na masę mięśniową?

Dieta na masę stanowi odpowiedni sposób wiązania i stosowanie produktów spożywczych w codziennym menu. Jadłospis w diecie na masę jest skierowany w stronę zwiększania masy mięśniowej. Podstawową w diecie jest większa kaloryczności posiłków w porównaniu do zwyczajnej diety. Jednakże nie można zapominać, iż kalorie powinny być przyjmowane poprzez najlepsze jakościowo źródła. Poza tym, w diecie nie może zabraknąć sporych ilości białek i płynów (najlepiej wody).

 

Poza specyficznym schematem żywieniowym, częste uzupełnienie diety poprzez różnego typu suplementy, przyczynia się do zwiększenia masy. Określa się je popularnie jako gainery. Ich zadaniem jest przekazanie organizmowi nadliczbowej dawki związków odżywczych wraz z witaminami i minerałami. W odpowiedni sposób użytkowane najwyższej jakości gainery, w znacznym stopniu mogą przyśpieszyć przyrost mięśni, poza zbędnym przyrostem tkanki tłuszczowej.

 

Jako termin “dieta na masę”, rozumie się, nie jedynie stosowny schemat żywienia, ale również aktywność fizyczną, której podstawę stanowi systematyczny i odpowiedni trening siłowy. Niewłaściwie dobrane ćwiczenia bardzo często mogą wywołać więcej szkody, niż pożytku w trakcie procesu rozwoju masy mięśniowej.

 

Przyrost masy mięśniowej stanowi niezwykle skomplikowany proces, do którego koniecznie trzeba przygotować się w sposób niezwykle skrupulatny. W pierwszej kolejności należy określić właściwy cel przyrostu mięśni oraz typ budowy ciała. Stanowi to fundamentalną sprawę, jaka w późniejszym czasie przyda się w planowaniu przyszłego treningu oraz menu.

 

Innymi słowy w treningu istotne jest, by wszystkie partie mięśniowe były trenowane co najmniej raz w tygodniu. Systematyczne podejście do ćwiczeń powinno być przystosowane do osobistego potencjału. Ponadto, nie powinno się zapominać o właściwej liczbie powtórzeń, jakie uzależnia się od licznych czynników, wliczając m.in. staż treningowy.

 

Według licznych źródeł wiadomo, iż ilość powtórzeń powinna być redukowana razem z każdą serią (co zwykle wiąże się z progresją obciążenia). Liczba serii realizowanych ćwiczeń powinna być dostosowana do własnej sprawności i predyspozycji siłowych. Długość trwania treningu powinna wahać się od 90 do 120 minut (nie licząc z przerwami, jakie powinny trwać możliwie jak najkrócej). Trening powinien uwzględniać ćwiczenie maksymalnie 2 – 3 partii mięśni.

 

Kolejny istotny czynnik wpływający na wydajność rozwoju masy mięśniowej, to sen oraz regeneracja. Odpoczynek (czyli sen) zapewnia znaczną odbudowę strat zaistniałych w wyniku treningu. Każdego dnia, długość snu powinna stanowi  7 – 9 godzin. Odpoczynek nocą gwarantuje uzyskanie szybszych efektów i większego przyrostu mięśni.

odżywki dla sportowców

0 comments on “Dieta na masę dla sportowcówAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *