Dieta Dukana

Dieta Dukana

Dieta Dukana
Dieta Dukana została wynaleziona przez doktora Pierre Dukana w Paryżu. Właśnie z tego powodu stosuje się do niej zamienną nazwę, dieta paryska. Jest to jedna z popularniejszych diet odchudzających, gwarantująca szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, bez potrzeby stosowania wyniszczających głodówek.

 

Czym jest Dieta Dukana?

 

Jest to zarazem dieta wysokobiałkowa i dieta nisko węglowodanowa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego (takich diet jest bardzo wiele), gdyby nie fakt, że została ona podzielona na 4 etapy. Osoba, która zdecyduje się na jej stosowanie, będzie przechodziła przez cztery fazy żywienia, obejmujące:

 

I ? chude mięso, nabiał

II ? warzywa, białko

III ? warzywa, białko i węglowodany

IV ? białko raz w tygodniu.

 

Wokół IV etapu diety krąży wiele ciekawych anegdot. Jedna z nich mówi, że obserwując w czwartki klientów paryskich restauracji, można zauważyć że większość z nich zamawia potrawy z nabiałem. Wynika to z faktu, że dr Dukan zaleca właśnie czwartek, jako dzień, w którym powinien on pojawić się w jego diecie.
Jak przebiega dieta Dukana?

 

I.

Efekty stosowania diety są najbardziej widoczne w pierwszym etapie. To właśnie wtedy następuje najszybsza utrata masy ciała. Ile powinno trwać stosowanie I etapu diety? 5 dni. W tym czasie spożywa się wyłącznie produkty bardzo ubogie w tłuszcze. Są więc to wszelkiego rodzaju odtłuszczone sery twarogowe, bardzo chude mięso, ryby i owoce morza, a także zioła i przyprawy, nie zawierające soli (zatrzymuje wodę w organizmie). Ciekawostką jest to, że produkty te można jeść bez żadnych ograniczeń. Warunkiem powodzenia jest picie dużych ilości wody każdego dnia, sięgających 1,5 litra wody. Inne napoje również można spożywać, ale bez dodatku cukru.

 

II.

W drugim etapie mamy dietę urozmaiconą o warzywa. Jak należy zaplanować II fazę diety Dukana. Czas jej trwania jest równy ilości kilogramów, które straciliśmy w I etapie. Przykładowo, jeżeli schudłaś 8 kg, II etap diety Dukana powinien trwać 8 tygodni. W tym czasie będziesz jeść: przez 5 pierwszych dni to samo co w I etapie, czyli chude mięsa i białko. Przez następnych 5 dni będziesz jeść warzywa, oprócz ziemniaków i roślin strączkowych, jak fasola czy groszek. Po tych pięciu dniach zataczasz koło i na nowo stosujesz 5 dniową dietę obejmująca mięso i białko, a następnie znowu warzywa. I tak przez tyle tygodni, ile kilogramów schudłaś.

 

Jakie jest tempo zrzucania wagi na II etapie diety Dukana? Średnia to ok. 1 kg tygodniowo.

 

III.

Trzeci etap diety Dukana, nazywany jest etapem utrwalającym. Jego łączna długość wynosi tyle, ile liczba straconych kilogramów w I etapie, pomnożonych przez 10 dni. Jeżeli więc w I etapie pozbyłaś się 8 kg, to etap trzeci będzie wynosił 8 kg x 10 dni = 80 dni diety. W jej trakcie możesz jeść białka, warzywa, wzbogacając niewielkimi ilościami węglowodanów. Dieta Dukana pozwala na III etapie jeść jeden raz w ciągu dnia owoce, wyłączając z nich banany i winogrona. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu można zjeść ziemniaki. W przypadku pieczywa, dozwolone jest wyłącznie pieczywo razowe, jadane nie częściej niż 2 kromki na dzień. Cechą charakterystyczną tego etapu jest to, że 2x w tygodniu można zjeść to, na co ma się żywnie ochotę.

 

IV.

Ten etap jest etapem nigdy nie kończącym się i trwa do końca życia. Jego warunek jest bardzo prosty ? raz w tygodniu należy zjeść produkty z I etapu ? chude mięso oraz chudy nabiał. Gwarantuje to utrzymanie swojej wymarzonej wagi przez cały okres życia.

0 comments on “Dieta DukanaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.