Kuchnia chińska

Kuchnia chińska

Specjały kuchni chińskiej wykazują podobne zróżnicowane jak to państwo. Smak chińskich dań, receptury oraz technika ich wykonania jest zależna są od miejsca, z jakiego wywodzi się dana potrawa. Dania przygotowywane poprzez smażenie z wykorzystaniem woków (stir-fries) wywodzą się z niezwykle urozmaiconej kuchni kantońskiej, jakie jednak wykazują spore zróżnicowanie w porównaniu do pozostałych chińskich potraw. Podobnie jest w przypadku języka kantońskiego, który wykazuje zróżnicowanie odnośnie mandaryńskiego.

Prowincja syczuańska charakteryzuje się natomiast wyjątkowo ostrymi potrawami, jak chociażby słynny syczuański hot-pot. Pekin jest kolebką popularnych na terenie całych Chin pierożków gotowanych na parze (dim-sum). Nadmorskie prowincje Shandong oraz Zhejiang obfitują w potrawy wykonane z owoców morza. Prowincja Jiangsu charakteryzuje się specyficzną techniką przygotowywania potraw, gdzie zwykle są one duszone oraz gotowane, jednak w Syczuanie najczęściej potrawy przygotowuje się poprzez pieczenie. Główny składnik potraw w południowej części Chin stanowi ryż, który przeważnie gotuje się na parze. Północne Chiny przodują natomiast w pszenicę używaną do wykonywania makaronów oraz słynnych pierożków.

Kuchnia chińska zdobyła dużą popularność na całym świecie, stało się tak głównie z uwagi na liczną grupę imigrantów z Chin. Rozwijała się ona w przeróżnych częściach świata, by dostosować się do miejscowych smaków, dlatego charakteryzuje się taką różnorodnością.

To właśnie Chiny są krajem, gdzie wynaleziono różne produkty, które używane są przez nas na co dzień w naszej kuchni, w tym sos sojowy, tofu oraz makaron ryżowy. Chin są też krajem, gdzie odkryte zostało lecznicze zastosowanie jedzenia, w tym określonych potraw, jak pekińska zupa lecznicza.

0 comments on “Kuchnia chińskaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.