Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest systemem żywienia, który oparty jest na jedzeniu tradycyjnej żywności i piciu napojów wywodzących się z krajów leżących wokół Morza Śródziemnego. Dieta śródziemnomorska nie jest jedynie dietą przez którą można przejść by schudnąć mimo, że jest to świetny sposób, aby stracić wagę lub poprawić swoje zdrowie. Przeciwnie, jest to styl życia oparty na spożywaniu odpowiedniej żywności, aktywność fizycznej, jedzeniu posiłków z przyjaciółmi i rodziną, jak również piciu wina do posiłków w umiarkowanych ilościach. Śródziemnomorska dieta została dokładnie zbadana przez dziesiątki czołowych naukowców i określona jako jedna z najzdrowszych na świecie. Ponadto, co jest równie ważne, dieta śródziemnomorska jest pełna pysznych potraw, dlatego jest stosowanie sprawia wiele przyjemności. Przykładowe składniki planu żywieniowego wykorzystywanego w diecie śródziemnomorskiej, to makaron wyprodukowany z pełnych ziaren zbóż z warzywami, aromatyczny kuskus, sałatka grecka, kremowy hummus z ciepłą pitą, smażony szpinak z cytryną.

Dużą zaletą wykorzystania diety śródziemnomorskiej jest fakt, iż nie wymaga ona liczenia kalorii lub wyłączania z planu żywienia większych grup żywności. Zamiast tego, dieta opiera się na wyłączaniu ze spożycia niekorzystnych tłuszczy, które negatywnie wpływają na zdrowie serca (oliwa z oliwek zamiast masła, ryby lub drób zamiast czerwonego mięsa). Dzięki diecie możesz cieszyć się spożywaniem świeżych owoców zamiast słodkich, fantazyjnych deserów i jeść do syta aromatyczne warzywa i fasolę. Nie ma również konieczności rezygnacji z orzechów, gdyż są one wręcz wskazane i to kilka razy dziennie. Można nawet spożywać pełnoziarnisty chleb i wino w umiarkowanych ilościach.

Dieta śródziemnomorska koncentruje się na świeżych, sezonowych potrawach, głównie sałatkach przygotowanych w prosty sposób. Możesz stworzyć pyszne dania, w tym sałatki ze szpinaku, ogórków, pomidorów i klasycznych greckich składników, takich jak czarne oliwki i ser feta. Jest to doskonała dieta dla wegetarian.

0 comments on “Dieta śródziemnomorskaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *