Fitness a Odchudzanie

Fitness a Odchudzanie

Fitness

Fitness ? zbiór ćwiczeń fizycznych, dzięki którym nie tylko można wyrzeźbić sylwetkę, ale również poprawić kondycję organizmu i swoje samopoczucie. Jedną z najważniejszych informacji, którą trzeba sobie przyswoić na temat fitnessu, jest podział ćwiczeń. Treningi fitness mogą zostać sklasyfikowane w trzech grupach: aerobowe, anaerobowe i izometryczne. Każdy z tych treningów składa się z innego zestaw ćwiczeń, mających wpływ na wybrane partie ciała i różniących się sposobem oddziaływania na organizm.

Ćwiczenia aerobowe

Ten rodzaj treningu oddziałuje na sposób oddychania i dostarczania tlenu naszemu organizmowi. Wykonując odpowiednio dobrane ćwiczenia, zwiększa się wydajność pracy płuc i serca. Stają się przez to silniejsze i zdolne do wykonywania większego wysiłku, bez odczuwania zmęczenia. Ćwiczenia aerobowe nie są skomplikowane i mogą być wykonywane przez każdego z nas. Do tej grupy zaliczają się takie treningi jak nordic walking, pływanie, jazda rowerem czy bieganie i wszelkie pochodne od tego sporty ? piłka nożna, siatkówka, tenis i pozostałe. Aby uzyskać oczekiwane korzyści, jednorazowy trening aerobowy powinien mieścić się w przedziale od 20 do 60 minut,w zależności od naszej kondycji. Ćwiczenia tego typu polecane są szczególnie osobom otyłym i cierpiącym na nadwagę. Regularny trening przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, a jednocześnie stabilizuje poziom złego cholesterolu na bezpiecznym poziomie.

Ćwiczenia anaerobowe

Kolejny zestaw ćwiczeń fitness to ćwiczenia anaerobowe, czyli beztlenowe, inaczej nazywane również wysiłkowymi lub oporowymi. Ideą tych ćwiczeń jest wzmacnianie mięśni, a nie poprawa funkcjonowania płuc czy serca. Treningi anaerobowe mają więc postać krótkich, ale bardzo intensywnych. Są polecane szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy pracować nad wyglądem swojej sylwetki, wyrabiając mięśnie w poszczególnych partiach ciała. Przykładem takich ćwiczeń może być trening na siłowni czy szybki sprint. Wszystkie ćwiczenia, angażując w dużym stopniu pracę mięśni pod pełnym obciążeniem zaliczane są do treningu anaerobowego. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, pojedynczy trening powinien trwać około pół godziny. Koniecznie należy poprzedzić go rozgrzewką, która przygotuje organizm do wzmożonego wysiłku i sprawi, że nie będziemy odczuwać nadmiernego zmęczenia po ukończonych ćwiczeniach. Ten rodzaj treningu również jest polecany w procesie chudnięcia, a także zmniejszaniu ilości cholesterolu w organizmie. Dodatkowo, przyczynia się on do poprawy funkcjonowania mięśni i ścięgien.

Ćwiczenia izometryczne

Trening izometryczny nastawiony jest głównie na wzmacnianie siły poszczególnych mięśni, bez konieczności poruszania stawami. Aby takie ćwiczenia były możliwe do wykonania, ciało powinny być stabilnie oparte o solidną przeszkodę, na przykład ścianę. Ćwiczenia izometryczne z uwagi na swój charakter, bardzo często stają się jednym z głównych elementów rehabilitacji osób po wypadkach, z częściowym lub pełnym niedowładem kończyn. Trening izometryczny może być wykonywany w każdych warunkach, na przykład w parku, wykorzystując do tego rosnące drzewa.

 

 

0 comments on “Fitness a OdchudzanieAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *