Herbata Rooibos

Herbata Rooibos

Herbata Rooibos 

Herbata ta wywodzi się z południowej Afryki i to właśnie przez jej mieszkańców jest codziennie wypijana, a konkretnie napar z liści aspalatu prostego. Aspalat prosty powszechnie określany jest mianem rooibos, co oznacza czerwonokrzew. Herbata ta uprawiana obecnie jest w tylko jednej prowincji RPA. Cieszy się dużą popularnością z uwagi na jej łagodny smak, piękną rubinową barwę oraz wyjątkowe właściwości lecznicze.

Herbata ta w niczym nie przypomina chińskiej czy cejlońskiej herbaty. Łodygi tej rośliny posiadają wyjątkową ciemnoczerwoną barwę, stąd wywodzi się określenie czerwonokrzew. Po zbiorach, liście zbliżone wyglądem do igieł poddawane są procesowi fermentacji oraz suszenia. To właśnie taki rodzaj herbaty rooibos jest dostępny w Europie.

Napar z czerwonokrzewu cechuje się wyjątkowymi właściwościami, co umożliwia jego wykorzystanie m.in. w ziołolecznictwie:

 

  1. Napar z liści czerwonokrzewu od wieków stosuje się do zwalczania wszelakiego typu schorzeń układu trawiennego. Za sprawą zawartych w czerwonokrzewie związków polifenolowych charakteryzuje się wyraźnym działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwskurczowym. W RPA wielu lekarzy zaleca jego stosowanie jako skutecznego środka na kolki u niemowląt;

 

  1. Ten rodzaj czerwonej herbaty jest bogaty w liczne przeciwutleniacze, a zwłaszcza grupy flawonoidów. Zwalczają one wolne rodniki tlenowe, jakie są odpowiedzialne m.in. za przyspieszanie procesu starzenia się organizmu, jak również są jedną przyczyn rozwijania się chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, choroby serca, nowotwory);

 

  1. Płynne ekstrakty z łodyg czerwonokrzewu odgrywają dużą rolę w dermatologii oraz kosmetyce. Wykazują działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz łagodzą stany zapalne. Ponadto wyciąg z czerwonokrzewu stosowany jest do zwalczania trądziku, egzemy, a co ciekawsze poparzeń słonecznych. Skutecznie zwalczają też łuszczycę oraz nawracającą się opryszczkę.

W dodatku herbata Rooibos nie zawiera kofeiny. Nie ma wpływu na pobudzenie organizmu ani zaburzenia snu. Uchodzi raczej za napój wspomagający zasypianie.

 

Dlaczego warto pić herbatę Rooibos ?

Ten rodzaj herbaty świetnie nadaje się jako napój na wieczór, zamiast zwyczajnej czarne herbaty czy też zielonej oraz czerwonej, które zawierają kofeinę i utrudniają zasypianie, również dlatego napar z czerwonokrzewu można podawać dzieciom, mogą go pić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Herbata Rooibos dostępna jest w sprzedaży w saszetkach bądź suszonych liściach.

Napar z liści czerwonokrzewu nie zawiera typowego goryczkowego smaku, który jest częstą cechą wśród herbat. Herbata Rooibos cechuje się wyjątkowo łagodnym, niemalże delikatnie słodkim smakiem. Nie trzeba jej słodzić, dlatego świetnie nadaje się dla osób, które są w trakcie kuracji odchudzającej. Sprawdza się ona znacznie lepiej u osób, które ograniczają cukier. Można ją również dosładzać miodem, smakuje równie dobrze.

Typ Rooibos można parzyć, jak zwyczajną herbatę. 1 Łyżeczkę bądź torebkę z suszem należy zalać się 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na 3 do 4 minut. Po wypiciu całości naparu, fusy mogą zostać znów zalane wrzątkiem ? po raz kolejny herbata ma równie dobry smak.

0 comments on “Herbata RooibosAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.