Yerba Mate

Yerba Mate

Czym jest Yerba Mate?

Yerba Mate i Evra, to gatunki ostrokrzewu pochodzącego z Ameryki Południowej. Yerba Mate stanowi napój ziołowy, który otrzymuje się przez moczenie liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego w ciepłej wodzie (nie wrzącej).

 

Smak

Yerba Mate smakuje podobnie do zielonej herbaty. Aromat parzonej Yerba Mate jest trochę roślinny i trawiasty. Jednak nie zawsze Yerba Mate smakuje tak samo, gdyż istnieje szeroki wybór suszu, który jest dostępny również w formie mieszanki. Zwykle mieszanki Yerba Mate zawierają  dodatek mięty lub skórki owoców cytrusowych. W Brazylii i Argentynie jest również popularna wersja zwana “herbata mate”, to napój serwowany z cukrem na gorąco lub na zimno z sokiem owocowym lub mlekiem.

 

Właściwości chemiczne i korzyści zdrowotne

Yerba Mate zawiera mniejsze ilości kofeiny w stosunku do herbaty lub kawy. Badania wykazały, że Yerba Mate rozluźnia tkankę mięśni gładkich, a także pobudzana mięsień sercowy, w porównaniu do herbaty i kawy zawierających więcej kofeiny, które mogą wywierać większy wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, niż na tkankę mięśniową. Ponadto badania dowiodły, iż Yerba Mate chroni przed otyłością oraz ma właściwości obniżające poziom cholesterolu.  Wykazano również, iż Yerba Mate ma największą zawartość przeciwutleniaczy wśród wszystkich rodzajów naparów.

 

Witaminy i składniki mineralne

Yerba Mate jest nie tylko bogata w kofeinę oraz przeciwutleniacze, stanowi ona także ważne źródło witamin oraz minerałów. W suszu występują następujące witaminy: witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B5, witamina, witamina B9, witamina B12 oraz witamina C. Dzięki zawartości różnych witamin, Yerba Mate nie tylko doskonale wpływa na czynności układu nerwowego, ale również poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Ponadto Yerba Mate chroni przed nowotworami, gdyż zawiera kwas foliowy. Susz jest też ważnym źródłem wielu makroelementów, w tym: magnezu, potasu, wapnia, fosforu oraz sodu. Obecność makroelementów sprawia, iż Yerba Mate korzystnie wpływa na stan tkanki kostnej, gospodarkę wodną organizmu oraz pomaga utrzymać prawidłowe pH krwi.

0 comments on “Yerba MateAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *