Kuchnia włoska

Kuchnia włoska

Każdy, kto chociaż trochę interesował się kuchnią włoską doskonale wie, iż słynie ona z prostoty oraz smakowitych dań. Powszechnie wiele osób sądzi, iż w kuchni włoskiej najważniejsze są potrawy oparte na mące i owocach morza, to włoskie specjały wcale nie należą do monotonnych.

W kuchni włoskiej bez wątpienia nie można narzekać na zbyt małe bogactwo smaków czy też ich różnorodność. Dużej zróżnicowanie potraw tej kuchni wynika z różnorodności kulturowej poszczególnych regionów. Południowy region Włoch obfituje w wyjątkowo delikatną oraz lekką, a jednocześnie zdrową kuchnię, w związku z tym określa się ją jako dietę śródziemnomorską. Dania typowe dla kuchni śródziemnomorskiej obfitują w owoce morza, ryby morskie oraz słodkowodne. Ponadto w południowym regionie Włoch nie trudno o rozmaite oraz świeże warzywa i owoce (w szczególności cytrusy, ananasy oraz brzoskwinie), natomiast jedynym tłuszczem stosowanym w tym rejonie jest oliwa z oliwek.

W północnej części kraju zakosztować można głównie potraw przyrządzanych na maśle. W tym regionie dominują potrawy mięsne oraz rybne, natomiast często używanymi owocami są wiśnie, jabłka, gruszki, śliwki oraz morele. Dominującym warzywem z kolei jest pomidor. Kuchnia włoska wykorzystuje pomidory w wielorakich postaciach: całe, w formie przecierów, past, soków, jak również w postaci dżemów. W kuchni włoskiej dostępne są pomidory suszone, marynowane, solone, kiszone, grillowane a nawet wędzone. Do innych popularnych warzyw wykorzystywanych prze Włochów należą dynie, bakłażany, pory, cebule, brokuły, cykoria, papryki, karczochy, ogórki, szparagi, można tu też znaleźć jarmuż, kapustę, fasola wraz z kaparami.

Włoskie śniadanie spożywane jest w towarzystwie cappucino bądź kawy spożywanej ze sporą ilością dawką mleka. W kuchni włoskiej śniadania są wyjątkowo słodkie jak na przykład rogaliki z czekoladą bądź dżemem. Drugie śniadania natomiast składają na ogół z dań mięsnych, mącznych oraz świeżych owoców. Obiady składają się ze przystawek, pierwszych dań bądź zup oraz oczywiście drugich dań.

0 comments on “Kuchnia włoskaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *