Tai Chi

Tai Chi

Jest system opracowanym w XI wieku na terenie Chin. Opiera się na wykonywaniu harmonijnych, wolnych ruchów, które w pozytywny sposób oddziałują na polepszenie oraz utrzymanie tężyzny fizycznej i psychicznej.

Taoistyczne Tai Chi określa się też jako system ćwiczeń zdrowotnych, które są głęboko zakorzenione w zwyczajach taoistycznych słynących z pielęgnowania sztuk zdrowia oraz długowieczności.

Jest on idealnym narzędziem do polepszania stanu zdrowia, dążenia do relaksacji ciała oraz umysłu. Regularne praktykowanie Tai Chi zapewnia uzyskanie pogodny ducha, spokoju, siły oraz młodości. Taoistycznego Tai Chi uczy w ramach praktyki.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń zapewnia szerokie spektrum korzyści dla całego układu mięśniowego, kostnego oraz krążenia. Płynność ruchów w taoistycznym Tai Chi służy też jako forma medytacji w ruchu, co zapewnia redukcję stresu oraz gwarantuje bazę do samodoskonalenia ciała oraz umysłu.

Uzdrawiające własności Tai Chi Chuan są silnie związane z religijną wiedzą taoizmu. Na przestrzeni prawie dwóch tysiącleci różnego rodzaju odłamy taoizmu rozwijały się i doskonaliły ćwiczenia prozdrowotne, które stanowiły element religijnego doskonalenia ciała  i umysłu. Zwykle  określało się je jako daoyin. W ćwiczeniach tych stawiano sobie za cel poprawę stanu zdrowia, podobnie jak to ma miejsce w tai chi. Wiele osób traktowało je jako istotną część praktyki taoistycznej.

Łączenie doskonalenia ducha wraz z ćwiczeniami fizycznymi może okazać się nieco zadziwiające, ale w Chinach sfera duchowa oraz fizyczna w tradycyjny sposób nie były traktowane osobno. Taoizm uczył, iż doskonalenie ciała stanowi jeden z elementów religijnego rozwoju człowieka.

Pierwotne założenia tai chi stanowiły filozofię Powrotu do Źródła. Obecnie większy odsetek odmian tai chi nie praktykuje taoizmu, jednakże wszystkie z nich wywodzą się z takiej samej chińskiej tradycji religijnej.

Zbyt intensywne tempo obecnego życia oraz unikanie aktywności fizycznej w formie ćwiczeń bardzo szybko powoduje stres. Dlatego ruchy Taoistyczne Tai Chi są dla tysięcy ludzi skuteczną terapią.

0 comments on “Tai ChiAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.