Czym jest joga

Czym jest joga

Joga to jedna z najstarszych sztuk samodoskonalenia się oraz realizacja wewnętrznego rozwoju, która kultywowana jest przez człowieka od stuleci. Słowu joga przypisuje się wiele znaczeń. Warto poznać trzy z nich uważane za najważniejsze. Pierwsze znaczenie to ujarzmienie, które rozumie się jako sztukę opanowania własnego ciała oraz umysłu. Chodzi w niej o uświadomienie sobie samemu, jakie ma się pragnienia oraz popędy będące częścią egzystencji. Ujarzmianie polega także na opanowaniu tych pragnień tak, by nie mogły stanowić bariery we wzroście osobistym, tylko stanowiły przyczynę jego pogłębienia.

Kolejne znaczenie słowa joga to droga. Joga stanowi w tym wypadku podjęcie wyznaczonych  działań, nałożenie samodyscypliny w dążeniu do wyznaczonego celu. Joga zapewnia swoisty system codziennych praktyk, które dają w szybkim czasie zauważalne rezultaty. Sposób ten stanowi pracę nad wszelkimi aspektami egzystencji człowieka: z ciałem, psychiką oraz duszą. Jednakże, celem jej utrwalenia jest konieczność zapewnienia sobie stabilności oraz systematyczności w praktyce. Ujarzmienie nie stanowi bowiem jednorazowego aktu, tylko ciągły proces, czyli kroczenie wyznaczoną drogą.

Trzecie znaczenie zasadniczo jest jednoznaczne. Od dawien dawna myśli oraz czynności realizowane przez człowieka skupiały się na uzyskaniu doskonałości, wewnętrznej jedności, dotarciu do prawdy o sobie, pozyskaniu jedności z Najwyższym. Jogą definiować można właśnie jaką tą jedność. Uchodzi ona za bardzo praktyczny system osobistego wzrostu, jaki w ramach pracy z ciałem zapewnia poprawę standardów życia oraz utrzymania ciała w zdrowiu i dobrej kondycji. Wykonywanie w sposób świadomy pozycji w jodzie umożliwia poznanie zarówno swoich ograniczeń, jak również mocnych cech. Praktykowanie jogi dąży do zwiększenia zdolności koncentrowania się oraz wyciszenia zmęczonego umysłu. To umożliwia życie w wewnętrznej integracji z samym sobie, przy jednoczesnym pozostawaniu w harmonii z otaczającym nas środowiskiem.

0 comments on “Czym jest jogaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.